autoryzowany przedstawiciel
na rynek Polski

Turbina czy kątnica przyspieszająca – wybierz swojego faworyta zabiegowego

Turbina czy kątnica przyspieszająca – wybierz swojego faworyta zabiegowego

Kiedy turbina, a kiedy kątnica przyspieszająca - do czego służą te dwa rodzaje końcówek stomatologicznych?

Charakterystyka na przykładzie turbiny S-Max M900L oraz przyspieszającej kątnicy na mikrosilnik S-Max M95L

Kluczowym parametrem wpływającym na efektywność i precyzję zabiegów jest prędkość obrotów na minutę (RPM). Turbiny stomatologiczne zaliczane są do narzędzi wysokoobrotowych osiągają bardzo duże prędkości w przypadku turbin NSK, S-Max M900L - 400 000 RPM, co pozwala na szybkie i efektywne usunięcie twardej tkanki zęba. Przyspieszająca kątnica na mikrosilnik zaliczana jest do narzędzi niskoobrotowych, w odróżnieniu od kątnic na mikrosilnik 1:1 zastosowano w nich przełożenie 1:5 oraz uchwyt na wiertła turbinowe. Kątnice przyspieszające np. S-Max M95L z przełożeniem 1:5 pracują z prędkością rzędu 200 000 obrotów na minutę. Różnica pomiędzy turbiną a końcówką z przełożeniem polega na momencie obrotowym, czyli mocy - jest ona znacznie większa w przypadku tej drugiej. Korzyścią drugorzędną jest fakt, że kątnica osiąga prędkości mniejsze, niż wysookoobrotowa turbina, co za tym idzie wiertło nie grzeje się, aż tak mocno. Kątnica oferuje większą precyzję dzięki niższej prędkości, co jest istotne przy pracy na małych powierzchniach czy opracowywaniu trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej.
Wyższa prędkość turbiny sprawia, że jest doskonała do usuwania znacznych ilości tkanki zęba w krótkim czasie.

Obie końcówki wykonane są z niezwykle twardej i odpornej na zarysowania ze stali nierdzewnej, a satynowe wykończenie sprawia, że wygodnie leżą w dłoni. Obydwa modele wyposażone są łożyska ceramiczne, system czystej główki, oświetlenie led oraz czteropunktowy system chłodzenia. W przypadku turbin serii S-Max M ułatwiona jest konserwacja, ponieważ wymianę rotora może wykonać dentysta, bez konieczności odsyłania końcówki do serwisu.

Wskazania do stosowania w praktyce stomatologicznej

Turbina stomatologiczna jest narzędziem o wyjątkowej sprawności w pracach wymagających dużej mocy i szybkości, jak np. przy usuwaniu tkanek twardych zęba podczas przygotowywania do wypełnienia. Znakomicie sprawdza się do szybkiego i efektywnego usuwania starych wypełnień oraz odbudowy zniszczonego zęba. Jej wysoka prędkość obrotowa i zdolność do szybkiego przemieszczania się po powierzchni zęba czynią ją idealnym narzędziem do pracy na dużych płaszczyznach oraz w przypadkach, gdzie obcinana jest większa ilość tkanki. Kwalifikuje się do wykonywania zabiegów z zakresu protetyki, podczas opracowania zębów pod korony i mosty. Ponadto turbina jest szczególnie przydatna, gdy konieczność zachowania maksymalnej precyzji nie jest tak krytyczna, jak wydajność cięcia. Wyższa prędkość skutkuje większym wytworzeniem ciepła, które może negatywnie wpłynąć na miazgę zęba.
Natomiast kątnica, będąca narzędziem o mniejszej prędkości obrotowej, jest zalecana do zadań wymagających większej precyzji, szczegółowości i delikatności, takich jak opracowywanie brzegów preparacji czy wykańczanie i polerowanie wypełnień. Stosuje się ją również w trakcie precyzyjnej pracy w trudno dostępnych miejscach, gdzie widoczność pola zabiegowego jest ograniczona. Na przykład podczas preparowania w szczelinach między zębowych czy modyfikacji konturów zębów. To narzędzie preferowane jest także ze względu na mniejsze ryzyko uszkodzenia miazgi bądź sąsiadujących tkanek zęba, co jest kwestią kluczową, szczególnie w delikatnych obszarach.

Czy turbiny powietrzne tworzą w gabinecie stomatologicznym więcej aerozolu niż kątnice przyspieszające?


Ilość mgły wodnej pochodzącej od obu typów narzędzi jest w zasadzie taka sama. Kluczowa jest różnica prędkości obrotowej wiertła, która przekłada się na różnice w przyspieszeniu, jakie uzyskują krople wody po uderzeniu w wiertło, oraz na różnicę prędkości, z jaką porusza się powietrze w okolicy wiertła. Turbiny pracują z prędkością około 400 tysięcy obrotów na minutę, kątnice stomatologiczne z czerwonym paskiem to 200 000 obr./ min., czyli połowa prędkości turbiny. Przekłada się to na mniejszą intensywność rozprzestrzeniania się cząsteczek, co ma korzystny wpływ na ograniczenie narażenia otoczenia podczas zabiegu stomatologicznego na działanie aerozolu generowanego przez mgłę wodną. Dodatkowo, powietrze wydostające się z główki turbiny – a które napędza rotor turbiny – zwiększa promień, w jakim rozchodzą się drobiny unoszące się wokół główki. W przypadku końcówek na mikrosilnik także i ten efekt zachodzi ale na znacząco mniejszą skalę.

Procedury opracowania zęba przy użyciu kątnicy przyspieszającej wymagają właściwego chłodzenia obszaru kontaktu pomiędzy obracającym się narzędziem, a zębem.
W szczególności ciepło generowane przy usuwaniu części struktury zęba mogłoby spowodować znaczne uszkodzenie jego żywych tkanek. Jest to bardzo istotne w przypadku preparacji głębokich ubytków, ma to ogromne znaczenie, aby zachować żywotność zęba.
Z tego powodu, w idealnych warunkach, kątnice przyspieszające są wyposażone
w wielokanałowy system rozpylania wody, który ukierunkowuje mgłę na czubek wiertła. Dodatkowo, przy takim rozwiązaniu spray usuwa resztki tkanek z okolic części tnącej narzędzia, wspomagając jego zdolność preparacji. Pacjent zdecydowanie lepiej znosi preparację tkanek zęba przy użyciu mikrosilnika, ponieważ hałas i wibracje są mniejsze niż w przypadku turbiny

Wybór odpowiedniego narzędzia w stomatologii, takiego jak turbina dentystyczna czy kątnica ma kluczowe znaczenie dla efektywności leczenia oraz znaczący wpływ na komfort pracy oraz bezpieczeństwo zabiegowe. Turbina, z jej wysoką prędkością obrotów, zapewnia szybkie usuwanie tkanki zęba, lecz jest mniej precyzyjna w porównaniu do kątnicy, która pracuje z niższymi prędkościami, ale zwiększa kontrolę i dokładność przy obróbce. Kątnica jest też częściej stosowana w trudno dostępnych miejscach i przy pracy wymagającej szczególnej precyzji. Decyzja o wyborze między turbiną a kątnicą zależy głównie od specyfiki zabiegu oraz preferencji zabiegowych operatora.

Obecnie gabinety stomatologiczne wyposażone są w coraz większą ilość specjalistycznych instrumentów obrotowych. Czasy, gdy stanowisko pracy stomatologa wyposażone było jedynie w turbinę powietrzną i podstawową kątnicę na mikrosilnik pneumatyczny odeszły w niepamięć. Końcówki stworzone stricte do danych protokołów zabiegowych stają się coraz popularniejsze. W ofercie renomowanych producentów dostępne są trzy rodzaje kątnic - z przełożeniem 1:1, zwalniające X:1 ( NSK posiada w ofercie kątnice 4:1, 10:1, 16:1, 128:1) oraz przyspieszające 1:5. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.