Praca skalerem Varios oraz piaskarkami prophy i perio urządzenia Varios Combi Pro
W poniższym artykule przedstawimy szczegółowo możliwości, jakie daje korzystanie z wolnostojącego, zintegrowanego urządzenia produkcji NSK, w skład którego wchodzi skaler Varios oraz piaskarki prophy oraz perio (opcja).
Praca skalerem ultradżwiękowym Varios
W trybie ultradzwiękowym możemy ustawić trzy rodzaje trybu pracy: P(perio), E(endo), G(general). Największą moc posiada tryb G, potem E i P. Poziom mocy, irygacji i tryb irygacji może być ustawiany dla każdego z w/w trybów. Skaling, dzięki Varios II LUX, to zabieg komfortowy zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Wysoka częstotliwość drgań do 32kHz daje doskonałe rezultaty pracy. Nowe serie Varios oferują najnowsze osiągnięcia w technologii piezo. Silnik iPiezo zapewnia stabilną moc, automatycznie dostosowując się do optymalnej częstotliwości w zależności od obciążenia. Dzięki temu w zależności od zastosowanego nacisku łatwo usunąć zarówno bardzo cienki biofilm, jak i gruby nalot kamienia nazębnego.
Lekka i odpowiednio wyważona końcówka zapewnia bezpieczeństwo, dokładność i swobodę działania na szerokim polu operacyjnym. Funkcja automatycznego dostosowania częstotliwości drgań pozwala na dostarczenie do końcówki pożądanej mocy. Końcówka idealnie przylega do powierzchni zęba, pozwalając stomatologowi wyczuć jego nierówności. Wyjątkowa budowa rękojeści końcówki zdecydowanie odciąża dłoń stomatologa, redukując zmęczenie nawet podczas długotrwałego zabiegu. Nowe, smuklejsze końcówki serii Varios pozwalają operatorowi pracować bardziej efektywnie dzięki lepszej dostępności do dystalnych powierzchni w jamie ustnej.
Podświetlenie LED w końcówce zwiększa komfort pracy i zapewnia doskonałą widoczność śródzabiegową – pozwala precyzyjnie oświetlić obszar roboczy. Kawitacja zapobiega powstawaniu mgły, więc światło nie oślepia operatora. Dodatkowo NSK oferuje bardzo szeroki wybór tipów (ponad 80 rodzajów), aby zoptymalizować działanie podczas różnorodnych procedur klinicznych oraz zapewnić niedoścignioną precyzję. W trakcie zabiegu należy kontrolować, aby rekomendowana dla danego tipu moc nie została przekroczona. Przekroczenie dopuszczalnego zakresu może doprowadzić do uszkodzenia końcówki lub tipu. Należy pamiętać, że tipy są elementami eksploatacyjnymi - ich wydajność spada wraz ze zużyciem. Dokładnie o 25%, gdy tip jest krótszy o 1mm i o 50% gdy jest krótszy o 2mm. Dodatkowo, gdy tip ulegnie zużyciu wibracje stają się nadmierne i może to doprowadzić do uszkodzenia zęba podczas zabiegu.
Piaskowanie prophy
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w analizowaniu dynamiki płynów uzyskanemu przy rozwijaniu technologii turbinowej NSK opracowała bezpieczną i skutecznie działającą metodę natrysku, która umożliwia szybkie i precyzyjne usuwanie złogów.
Urządzenie Varios Combi Pro posiada dwie wyjmowane komory na piasek. Każdą z nich można napełnić innym rodzajem piasku. Stomatolog montuje odpowiednią komorę, a urządzenie automatycznie dobiera funkcję dostosowaną do leczenia naddziąsłowego lub poddziąsłowego. Zapobiega to podejmowaniu błędnych decyzji. Automatyczne przełączanie umożliwia swobodną zmianę rodzaju dostarczanego piasku i zmianę obszaru pracy pomiędzy nad i poddziąsłowym bez konieczności przerywania zabiegu. Tryb PROPHY o wyższym ciśnieniu roboczym, przeznaczony jest do pracy naddziąsłowej z użyciem węglanu wapnia, tryb PERIO o niższym ciśnieniu dedykowany jest do pracy poddziąsłowej z użyciem glicyny. Różne rodzaje dysz, kompatybilne z rękojeścią pozwalają na przeprowadzenie pełnego, efektywnego, bezpiecznego i komfortowego dla pacjenta zabiegu piaskowania.
Piaskowanie w trybie Powder PROPHY, to szybkie, równomierne i efektywne czyszczenie powierzchni naddziąsłowej zębów. Równomierne i efektywne piaskowanie, dzięki optymalnemu przepływowi proszku, wody i powietrza. Prosta w obsłudze, niezwykle smukła końcówka zapewnia znakomite dojście do wszystkich zachyłków jamy ustnej. Długa, kompaktowa dysza łatwo sięga zębów trzonowych, zwiększając wygodę pracy stomatologa oraz komfort pacjenta dzięki zminimalizowanemu rozciąganiu warg i policzków.
Pracując w trybie Powder PROPHY powinno się ustawić końcówkę dyszy pod kątem 10-60 stopni, w odległości 3-5 mm od powierzchni zęba. Należy zawsze rozpylać proszek w kierunku od korzenia, do brzegu siecznego lub powierzchni okluzyjnej zęba. Nigdy nie rozpylamy proszku bezpośrednio na wypełnienie wewnątrz kanału zęba, na odwapnione szkliwo, bądź szkliwo pozbawione podparcia oraz w bezpośredniej bliskości krawędzi protezy lub wszczepu.
Piaskowanie perio
W trybie Powder PERIO, podłączenie komory do leczenia poddziąsłowego automatycznie obniża poziom ciśnienia sprayu do poziomu 20% wartości ciśnienia używanego podczas leczenia naddziąsłowego, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa pracy. Piaskowanie poddziąsłowe jest obecnie najmniej inwazyjną i najskuteczniejszą metodą usuwania biofilmu. Jest to zabieg bardzo przyjazny dla pacjenta, w przeciwieństwie do kiretażu można go wykonać bez znieczulenia.
Podczas pracy z końcówką dyszy, końcówka powinna być wsunięta na głębokość minimum 3 mm. Jeśli będzie wsunięta płycej, proszek może nie być rozpylany efektywnie. Końcówka dyszy jest wykonana półprzezroczystego, elastycznego tworzywa, które idealnie dostosowuje się do konturów zęba. Wyjątkowo giętka końcówka dyszy z łatwością dociera do kieszonek zębowych, nie powodując u pacjenta uczucia rozpierania i związanego z tym dyskomfortu. Końcówki dyszy są sterylne i pakowane oddzielnie, natychmiast gotowe do użycia. Najlepsze rezultaty w usuwaniu płytki bakteryjnej wewnątrz delikatnych kieszonek przyzębnych daje piaskowanie każdego zęba przez 20 sekund, po 5 sekund na każdą stronę. Podstawą skutecznego usunięcia płytki bakteryjnej jest wykonywanie końcówką ruchów posuwisto-zwrotnych i precyzyjnych ruchów kolistych. Należy także pamiętać, aby końcówkę dyszy wprowadzać do kieszonki tylko raz podczas zabiegu. Podczas usuwania kamienia z obszarów naddziąsłowych, brzegów dziąseł lub w czasie likwidacji lekkich przebarwień oraz biofilmu należy usunąć końcówkę dyszy z narzędzia. Podczas pracy bez końcówki lekarz jest w stanie usunąć kamień znajdujący się nawet 3 mm poniżej brzegu dziąsła.
Ponieważ piaskarki Perio-Mate używa się wewnątrz kieszonek przyzębnych, nie należy rozpylać proszku, gdy końcówka dyszy znajduje się w dnie kieszonki oraz nie należy przekraczać ustawień poziomu mocy, może to spowodować odmę lub opuchliznę dziąseł. Zabiegów przy użyciu piaskarki Perio-Mate nie należy wykonywać u pacjentów z zapaleniem wsierdzia, z niedoborami odporności (neutropenia, granulocytopenia, agranulocytoza, hemofilia) oraz pacjentów w trakcie radio- i chemioterapii. Zabiegi na kieszonkach okołozębowych mogą to przyczynić się do rozwoju bacillemi tzn. zakażenia bakteriami z grupy Bacillis 5. Dlatego tryb Powder Perio powinien być używany tylko w kieszonkach przyzębnych, które spełniają następujące warunki:
- kieszonki przyzębne powstały w wyniku choroby dziąseł;
- kieszonki przyzębne nie są głębsze niż 6mm.
Piaskowanie w trybie Perio jest niezwykle przydatne w profilaktyce implantologicznej. Biofilm gromadzi się zdecydowanie szybciej na powierzchniach wszczepu, niż na zębach ze względu na brak naturalnej bariery immunologicznej. Do tej pory z uwagi na niemożność ingerowania w powierzchnię wszczepu narzędziami metalowymi oczyszczanie ich z biofilmu było niezwykle trudne i czasochłonne lub wręcz niewykonalne. Piaskowanie poddziąsłowe jest idealnym rozwiązaniem w przypadku higienizacji implantów, zapobiegając ich utracie oraz w znacznym stopniu skracając czas leczenia implantologicznego.