autoryzowany przedstawiciel
na rynek Polski

Innowacje NSK przeciwko zakażeniom krzyżowym w gabinecie

Dla japońskiego koncernu NSK bezpieczeństwo i komfort pacjenta oraz lekarza to od zawsze absolutny priorytet. Obecnie, gdy przykłada się ogromną wagę do maksymalnej redukcji zakażeń krzyżowych, NSK również kładzie ogromny nacisk na ten aspekt. Istnieją dwie grupy czynników, które sprzyjają zakażeniom krzyżowym: bezpośrednie, kiedy do kontaktu dochodzi poprzez jamą ustną pacjenta bądź narzędzia i urządzenia wykorzystywane podczas zabiegów, oraz pośrednie, czyli na drodze kontaktu z wyposażeniem, które nie uczestniczy bezpośrednio w zabiegu, ale znajduje się w gabinecie stomatologicznym. Za drugi typ zakażeń odpowiada głównie zjawisko tworzenia się aerozolu, który powstaje podczas pracy końcówek stomatologicznych. Chmura aerozolu zawiera w składzie nie tylko wodę, ale również płyny ustrojowe, w których mogą znajdować się mikroorganizmy chorobotwórcze. Zasięg wytwarzanego aerozolu to około 2-3 metry od miejsca powstania. Paradoksalnie eliminacja i kontrola potencjalnych zakażeń pośrednich jest trudniejsza, wobec tego warto zwracać uwagę na rozwiązania, które to ułatwiają.

Odpowiedzią NSK na czas wzmożonego ryzyka zakażeń krzyżowych jest pierwsza na świecie funkcja dwukierunkowego natrysku, umożliwiająca natychmiastowy wybór między mgłą, a strumieniem wody. Dwa sposoby chłodzenia oferują kątnice Ti-Max Z95L i Ti-Max Z45L. Seria Ti- Max Z to najbardziej wytrzymała, wysokowydajna seria przyspieszających kątnic tytanowych, oferowana kiedykolwiek na rynku stomatologicznym. W praktyce zaawansowane rękojeści z serii Z charakteryzują się wyjątkowo niskim poziomem hałasu, praktycznie bez wibracji. Kształt przekładni w Z95L i Z45L został zaprojektowany przy użyciu wysokospecjalistycznych symulacji 3D. Dodatkowo przekładnie kątnic pokryte są powłoką DLC (Diamond-Like-Carbon), znacznie zwiększającą ich trwałość. Poczwórny spray zapewnia efektywne chłodzenie całego pola zabiegowego, a mikrofiltr zapobiega przedostawaniu się cząstek do systemu chłodzenia, gwarantując optymalne chłodzenie przez cały czas.

Kątnice Ti-Max Z95L oraz Ti-Max Z45L umożliwiają błyskawiczne przełączanie między strumieniem wody, a sprayem wodnym za pomocą jednego przełącznika. Gdy potrzebne jest dodatkowe bezpieczeństwo, tylko strumień wody zapewnia maksimum ochrony, jednocześnie zapewniając optymalne chłodzenie. Dodatkowo natrysk strumieniem wody zapobiega powstawaniu rozedmy podskórnej podczas zabiegów chirurgicznych, a jednocześnie chłodzi podczas zabiegów odtwórczych. Gdy mgła może być ponownie użyta bez ograniczeń, wystarczy ponownie ją włączyć. Nie jest wymagana modyfikacja sprzętu, wystarczy przekręcić przełącznik. Lekarz może dokonać błyskawicznego wyboru w zależności od warunków i od zabiegu. Dodanie zaworu przełączającego, który wyłącza dopływ chłodzącego powietrza, pozwala kątnicom zredukować ilość aerozolu w powietrzu nawet o 50%. Oznacza to, że powiązane ryzyko jest znacznie zmniejszone.  Water Jet to alternatywna funkcja chłodzenia strumieniem wody podczas wymagających procedur   podwyższonego ryzyka. Żadna inna marka rękojeści nie oferuje tej zastrzeżonej, wygodnej i skutecznej funkcji zapobiegania infekcji.

Dodatkowo firma NSK wprowadziła na rynek adaptery, zapobiegające zakażeniom, do końcówek pierwotnie nie posiadających zaworów antyretrakcyjnych. Podstawowe modele końcówek nie są wyposażane w zawory zapobiegające cofaniu się wody, będące jednym z mechanizmów zapobiegania infekcjom. Teraz, gdy wszyscy koncentrujemy się na kontroli zakażeń w gabinetach stomatologicznych, aby zapewnić bezpieczeństwo nawet w gabinetach posiadających starsze, podstawowe modele końcówek, koncern NSK w kwietniu 2020 r. rozpoczął opracowywanie adapterów z zaworami antyretrakcyjnymi, które mogłyby zmodernizować wyposażenie. W ciągu zaledwie trzech miesięcy zaprojektowano i wyprodukowano i rozpoczęto sprzedaż adapterów w krajach zmagających się z pandemią COVID-19.
Zastosowanie adaptera umożliwia rozszerzenie każdej kątnicy turbinowej oraz mikrosilnika pneumatycznego z wewnętrznym chłodzeniem (dowolnej marki) o zawór, który zapobiega cofaniu się wody do jej toru w końcówce, minimalizując w ten sposób ryzyko związane z infekcjami. Adaptery NSK pasują do każdej turbiny powietrznej oraz każdego mikrosilnika pneumatycznego z bezpośrednim połączeniem typu M4 (Midwest) oraz B2 (Borden). Zawory można zamontować w łatwy sposób w unicie każdego typu, a także sterylizować w autoklawie.

Profilaktyka zakażeń krzyżowych powinna polegać na rygorystycznych środkach zapobiegania. Rozwiązania technologiczne oferowane przez NSK umożliwiają stworzenie maksymalnie bezpieczniejszego środowiska pracy. Ten aspekt ma ogromne znaczenie, aby zarówno lekarz, jak i pacjent mogli poczuć się bezpiecznie i komfortowo podczas wykonywanego zabiegu stomatologicznego.